Struga Siedmiu Jezior – to wyjątkowy szlak na terenie Parku Narodowego „Bory Tucholskie”. Kraina latem – zielonobłękitna, jesienią – ruda, ale zawsze piękna i dzika. Zapewne najpiękniejsza w Borach Tucholskich. Jednak trzeba wzbraniać się przed tak jednoznaczną oceną. Bo przecież nie można wartościować zjawiska Strugi Siedmiu Jezior w relacji z innymi zakątkami, których jest tutaj wiele.

O Strudze Siedmiu Jezior

Szlak Strugi Siedmiu Jezior składa się z siedmiu jezior rynnowych o najwyższej klasie czystości, połączonych ze sobą niewielkim ciekiem wodnym. Jego łączna długość wynosi 9,4km, z czego większą część zajmują jeziora:

  • Ostrowite – największe i najgłębsze jezioro Parku Narodowego „Bory Tucholskie”, jego powierzchnia sięga 280,7 ha, a maksymalna głębokość dochodzi do 43m.
  • Zielone, nad którego brzegami rosną chronione gatunki roślin, takie jak widłaki i kruszczyk rdzawoczerwony.
  • Jeleń, które wyróżnia się wyjątkową urodą naznaczoną licznymi śladami żerowania bobrów. Znajduje się tu także punkt odpoczynku.
  • Bełczak oraz Główka – najmniejsze zbiorniki wodne na Strudze, ich brzegi porastają piękne okazy sosny zwyczajnej
  • Płęsno, z wyjątkowo wysokimi brzegami i piaszczystymi skarpami, które zamieszkuje urodziwy zimorodek oraz wydra.
  • Skrzynka – małe, bardzo płytkie jezioro połączone szerokim kanałem z jeziorem Mielnica i z tego powodu traktowanym często jako jeden zbiornik wodny. W pobliżu znajduje się obszar ochrony ścisłej, przez który prowadzi ścieżka wokół jeziora Kacze Oko.

Szlak przechodzi przez tereny leśne Zaborskiego Parku Krajobrazowego oraz wokół leśnych jezior Parku Narodowego „Bory Tucholskie”. Struga Siedmiu Jezior jest ciekawym zjawiskiem hydrologicznym, ale także miejscem życia wielu gatunków zwierząt (w tym zagrożonych wyginięciem) oraz rzadkich i chronionych roślin.

Zimorodek fot. Bogdan Nitka

Zwiedzanie

Choć szlak Strugi Siedmiu Jezior jest szlakiem pieszym (oznaczony jako szlak zielony) może być zwiedzany zarówno pieszo, jak i rowerem lub kajakiem.
Na trasie szlaku, oprócz jezior o urokliwej urodzie, możemy podziwiać ponadto dąb „Bartuś”, którego wiek szacowany jest na ponad 600 lat, a także zabytkowy XIX-wieczny dwór w Jarcewie oraz wyłuszczarnię nasion w Klosnowie. Na szlaku leży też jezioro Wielkie Gacno, należy ono do rzadkich na terenie Polski jezior lobeliowych. Jeziora lobeliowe są bardzo wrażliwe na zmiany w środowisku przyrodniczym. Obok Strugi Siedmu Jezior, osiem jezior lobeliowych Parku Narodowego stanowi jego największe bogactwo przyrodnicze.

W okolicach jezior Płęsno i Skrzynka zbiegają się inne szlaki turystyczne warte uwagi:

  • czerwony im. Juliana Rydzkowskiego oraz niebieski „Szlak Brdy”
  • czarny szlak rowerowy Tuchola – Bachorze
  • ścieżka dydaktyczna „Piła Młyn”

źródło: Zaborski Park Krajobrazowy zaborskipark.pl

Wybierając się na zwiedzanie Strugi Siedmiu Jezior należy pamiętać o zakupie biletów wstępu do Parku.
Więcej informacji na temat zasad zwiedzania znajduje się na stronie Parku Narodowego „Bory Tucholskie”.
Na stronie Parku znajdziecie też zdjęcia Strugi Siedmiu Jezior z lotu ptaka.