Planujesz w najbliższym czasie wybrać się do Parku Narodowego Bory Tucholskie?

Sprawdź co musisz wiedzieć.

Warto pamiętać

Park można zwiedzać od świtu do zmierzchu, bez względu na porę roku, wyłącznie po oznakowanych szlakach turystycznych i ścieżkach dydaktycznych, pieszo, rowerem i na nartach biegowych.

Park Narodowy Bory Tucholskie jest udostępniony do zwiedzania od świtu do zmierzchu przez cały rok. Poruszać się należy wyłącznie po oznakowanych szlakach i ścieżkach. Dopuszczonymi formami ruchu są: ruch pieszy, rowerowy, a także narty biegowe.

Należy pamiętać o zasadach kultury, zakazie biwakowania i wprowadzania zwierząt, w tym z psami nawet jeśli są zapięte na smyczy (istnieją jednak pewne wyjątki od tej reguły). Pozostałe zasady zwiedzania dostępne są na stronie Parku.

Zakazy wstępu

Nawałnica z 2017 roku odcisnęła swoje piętno również na Parku Narodowym Bory Tucholskie. W związku z tym na terenie Parku nadal obowiązuje bezwzględny zakaz wstępu na tereny leśne, a ruch możliwy jest wyłącznie na udostępnionych szlakach turystycznych i ścieżkach dydaktycznych.

Planując wycieczkę zapoznaj się ze zdjęciem mapy aktualnie udostępnionych szlaków turystycznych.

Bilety

Należy pamiętać, że za wstęp do Parku Narodowego pobierane są opłaty w formie biletów.
Istnieją jednak miejsca, w których nie pobiera się opłaty za wstęp.

Są to:

  • Terenowa Baza Edukacyjna i punkt widokowy w Bachorzu
  • ścieżka botaniczna przy siedzibie Parku w Charzykowach,
  • ścieżka rowerowa „Kaszubska Marszruta”.

Ceny

  • bilet ulgowy: 1,50zł
  • bilet normalny: 3 zł

Szczegóły i informacje o ulgach znajdziecie na stronie Parku

Gdzie kupić bilety?

Mapa punktów sprzedaży biletów wstępu do PNBT

 

Wędkowanie

Wędkowanie na terenie Parku Narodowego jest dozwolone na podstawie zarządzenia Dyrektora Parku, na mocy którego wydaje się zezwolenia na amatorski połów ryb w udostępnionych do tego celu jeziorach.

Należy pamiętać, że na każdym jeziorze wyznaczona została strefa brzegowa, która opisana jest szczegółowo w regulaminie połowu ryb w PNBT.

Jeziora udostępnione dla wędkarzy to:

  • Jezioro Ostrowite
  • Jezioro Płęsno (Pilskie)
  • Jezioro Jeleń
  • Jezioro Skrzynka

Mapa jezior udostępnionych dla wędkarzy

Cennik zezwoleń

Ceny pozwoleń na wędkowanie zaczynają się już od 5zł.

Szczegółowy i aktualny cennik zezwoleń znajdziecie na stronie Parku.

Gdzie kupić zezwolenie?

Zezwolenie można nabyć w siedzibie Parku Narodowego „Bory Tucholskie” w Charzykowach przy ul. Długiej 33. Kasa przyjmuje płatności wyłącznie w gotówce.

Siedziba Parku

 

Latanie dronem

Dla tych z Was, którzy lubią trochę polatać mamy złą wiadomość. Loty bezzałogowymi statkami powietrznymi na terenie PNBT są zakazane. Nad całą powierzchnią Parku znajduje się strefa R (restricted), którą zarządza Park Narodowy.

Podsumowanie

Park Narodowy Bory Tucholskie i jego okolice to dobre miejsce na odpoczynek o dowolnej porze roku. Jeśli macie jakieś pytania dotyczące pobytu w okolicach Parku możecie je zadać na naszej grupie na Facebook – Bory Tucholskie – przyroda, historia, podróże, wydarzenia.

Jeśli nie macie jeszcze noclegu w okolicy zajrzyjcie do naszych rekomendacji w bazie noclegowej. Podczas pobytu w Borach Tucholskich możę Wam się przydać też nasza aplikacja mobilna.

Życzymy przyjemnego zwiedzania!