Skansen Mistrza Józefa Chełmowskiego

Józef Chełmowski - źródło: brusy.pl

Będąc w Brusach nie można zapomnieć o odwiedzeniu skansenu Mistrza Józefa Chełmowskiego. Znajduje się on w miejscowości Brusy – Jaglie, na trasie Brusy – Konarzyny, przy zjeździe z drogi wojewódzkiej nr 236.
Od samego wjazdu, do z pozoru niewielkiego gospodarstwa, oczom turystów ukazuje się fascynujący, wykreowany przez artystę świat, pełen kaszubskich osobliwości i oryginalnych wynalazków, takich jak m.in.: „maszyna do łapania żywiołów” czy „rakieta kosmiczna”.

 

Dzieła Józefa Chełmowskiego - źródło: brusy.pl

To magiczne miejsce tworzy kompleks zabudowań wraz z ogrodem przedstawiające różnorodną twórczość Kaszubskiego Leonarda da Vinci. Podziwiać tu można m.in. warsztat tkacki, przeróżne narzędzia, tablice historyczne, instrumenty muzyczne (brzozoliść, muzyknos, worbotrep), obrazy i rzeźby. W przydomowym sadzie znajdują się, przedstawiające różne postacie, wykonane w pniach drzew, ule.Dzieła Józefa Chełmowskiego - źródło: mapio.net
Twórca ludowy poprzez swe dzieła nawiązywał do tradycji i historii, świata, kosmosu oraz współczesności i zagrożeń jakie niesie ze sobą cywilizacja, W swoich pracach zachowywał naturalny styl, całkowicie pozbawiony naśladownictwa, toteż na całym świecie jego twórczość jest ceniona za oryginalność i ludowość. Największym dziełem jego życia jest obraz Apokalipsa o długości 55 m, obrazujący apokalipsę św. Jana.
Prace artysty niejednokrotnie nagradzane były na licznych konkursach sztuki ludowej, znajdują się w kilku muzeach w kraju, są również chętnie nabywane przez turystów zagranicznych.

Dzieła Józefa Chełmowskiego - źródło: mapio.net

 

 

Adres skansenu: Brusy-Jaglie 17 (gm. Brusy), ekspozycja jest całoroczna.

Więcej konkretnych informacji znajdą Państwo na stronie poświęconej Mistrzowi – http://www.jozefchelmowski.pl/

Autor: Angelika Rzeczkowska