W ostatnim czasie możemy zaobserwować pozytywne działania, związane z badaniem jakości powietrza w naszej okolicy. Powiat Tucholski zamontował czujnik jakości powietrza na swojej siedzibie przy ul. Pocztowej.

Czego się dowiemy?

Zainstalowany czujnik mierzy poziom stężenia pyłów zawieszonych PM1, PM2.5 oraz PM10, na podstawie których wyliczany jest indeks jakości powietrza. Dodatkowo sensor dokonuje pomiaru temperatury i wilgotności powietrza oraz ciśnienia atmosferycznego.

Pomiary jakości powietrza pełnią rolę informacyjną i edukacyjną. Mają na celu podnosić świadomość na temat stanu powietrza, którym oddychamy na co dzień i pomagać mieszkańcom i odwiedzającym nasze okolice.

 

Kolejny punkt na mapie

Tym samym udostępniono nam kolejny punkt pomiarowy na mapie. Czujnik podłączony jest do systemu Airly, którym oparty jest o sieć własnych punktów pomiarowych. W ramach tego systemu działa już zamontowany wcześniej w Rudzkim Moście czujnik należący do Gminy Tuchola.
Dane można obserwować na mapie lub w aplikacji mobilnej Airly.

W Borach Tucholskich, oprócz sensorów w systemie Airly, można korzystać z danych udostępnianych przez GIOŚ ze stacji pomiarowej w Zielonce (Nadleśnictwo Woziwoda).

 

Wykorzystanie danych

Cieszymy się z nowego punktu pomiarowego na mapie okoklicy. Z racji udostępniania przez Airly i GIOŚ otwartych danych pomiarowych, zamierzamy je wykorzystać w celach informacyjnych (przede wszystkim w aplikacji mobilnej).

Czekajcie na nowe wieści 🌲