Żurawina Babuni

Czyli przetwory z żurawiny

Żurawina babuni - źródło: materiały Lokalnej Grupy Działania w Tucholi

W Borach Tucholskich ze względu na słabe gleby, miejscowa ludność od dawna korzystała z naturalnych bogactw lasów, które były dla mieszkańców wsi ważnym źródłem dochodów.
Zbierano grzyby, jagody, ale także żurawinę. Kiedy nie funkcjonowały jeszcze we wsi punkty skupu runa leśnego, owoce skupowane były bezpośrednio w lesie, na żelaznym wozie z wagą. O wykorzystywaniu żurawiny w lokalnej kuchni opowiadają też mieszkańcy tego terenu. Żurawina błotna zbierana jest w październiku na bagnistych terenach leśnych. Dawniej surowe owoce żurawiny przechowywane były w kamiennych garnkach, zanurzonych w wodzie. Potrzebną ilość owoców wyjmowano i wykorzystywano do herbaty lub gotowano napój do picia.
Potem zaczęto przygotowywać zaprawy: owoce ucierano z cukrem w kamiennej makutrze i zamykano w wyparzonych słoiczkach. Owoce żurawiny wyróżniają się wysokimi wartościami leczniczymi, a także możliwością długiego przechowywania bez dodawania substancji konserwujących. Przetwory z żurawiny mają szerokie zastosowanie w kuchni, ponieważ są dodatkiem zarówno do potraw słodkich jak i do mięs.

Przygotowano na podstawie folderu „Przysmaki Borów Tucholskich”, autorstwa Lokalnej Grupy Działania „Bory Tucholskie”