Obraz koronacji NMP w Rykowisku-Błądzimiu

Obraz koronacji Najświętszej Marii Panny w kościele w Rykowisku – Błądzimiu

Juliusz Nowicki

Przedstawiamy kolejne dzieło sakralne zachowane w rejonie Borów Tucholskich – obraz koronacji Matki Boskiej w kościele w Rykowisku.

Obraz Koronacji Najświętszej Marii Panny w Rykowisku - fot. Korneliusz Konsek SVD

Autorem obrazu jest Bartłomiej Strobel, wielka indywidualność polskiego malarstwa XVI w., nadworny malarz cesarzy Macieja i Ferdynanda oraz króla polskiego Władysława IV. Artysta pracował we Wrocławiu, Gdańsku, Elblągu i Toruniu, gdzie prawdopodobnie około 1640 roku to dzieło powstało.

Scenę koronacji wypełnia atmosfera dostojeństwa i łagodnego, kameralnego nastroju. Charakterystyczne rysy i mimika postaci tworzących tę scenę świadczą o wybitnym warsztacie malarskim. Przedstawione na obrazie niezwykłe środki wyrazu artystycznego unaoczniają, podane z dużym umiarem, cechy stylu barokowego.

Za sprawą zamiłowanego w myślistwie byłego proboszcza tutejszej parafii, księdza Jankowskiego, skromny kościółek w Rykowisku zawiera osobliwy wystrój wykonany z poroży zwierzyny płowej. Okoliczni myśliwi cenią sobie to typowo borowiackie Sanktuarium.

Kościółek w Rykowisku ma znakomite pod względem turystycznym położenie. Łatwo go odnaleźć w atrakcyjnym, parkowym miejscu przy drodze ze Świecia do Tucholi, na trasie do niezbyt odległego rezerwatu cisowego w Wierzchlesie.

Z uwagi na wybitnie borowiacki charakter kościółka i zawarte w nim pamiątki gorąco polecamy odwiedzenie go każdemu szanującemu tradycję i Bory turyście.

 

Autor: Julian Nowicki, na podstawie: Marian Arszyński, „Sztuka regionu świeckiego”