Kiszone maślaki

Czyli przetwory grzybowe

 

Jak podawać kiszone grzyby?
Grzyby należy wyjąc z glinianego garnka minimum dwa dni przed podaniem, tak aby wypłukać z nich nadmiar soli, zmieniając wodę kilka razy.
Następnie należy pokroić cebule, wymieszać z odsolonymi grzybami i zalać olejem z pierwszego tłoczenia.
Tak przygotowane grzyby można doprawić do smaku pieprzem.

Przepis na kiszone maślaki

Składniki:
maślaki,
gruba sól,
gliniane naczynie.
Wykonanie:
Do kiszenia grzybów należy przygotować gliniane naczynie uprzednio wyparzyć wrzątkiem, wskazane jest również zaopatrzenie się w deseczki lub talerze, którymi przykryte zostaną naczynia z grzybami. Oczyszczone i umyte maślaki należy zagotować, a następnie kilkakrotnie umyć w zimnej wodzie.
Maślaków nie należy obierać! Wbrew powszechnej opinii obieranie maślaków jest szkodliwe w skutkach, gdyż obrane grzyby szybciej się rozpadają. Ugotowane maślaki należy dokładnie przecedzić (nawet przez kilka godzin), żeby całkowicie odsączyć je z wody. Na dnie przygotowanego naczynia glinianego należy ułożyć pierwszą, kilkucentymetrową, warstwę grzybów, następnie posypać je garścią grubej soli i ponownie ułożyć grzyby. Czynność należy powtarzać, aż do wyczerpania zapasów, a następnie przykryć deseczką lub talerzem i obciążyć kamieniem. Tak przygotowane grzyby dobrze jest przetrzymać w ciepłym pomieszczeniu przez minimum 3 dni, następnie przenieść do piwnicy. Zakiszone maślaki można przechowywać nawet kilka miesięcy.

Przepis: Gospodarstwo Agroturystyczne „Gacanek”.
Przygotowano na podstawie folderu „Bory Tucholskie – informator dla turysty-grzybiarza” opracowanego przy współpracy Powiatu Tucholskiego i Lokalnej Grupy Działania „Bory Tucholskie”