Mace borowiackie
Tradycyjne drożdżowe wypieki
Mace borowiackie to rodzaj pieczywa, które w przeszłości wypiekano z resztek ciasta pozostałego po wypieku chleba. Zwyczajem było w dawnych wiejskich gospodarstwach, że z resztek ciasta chlebowego wypiekano różnego rodzaju „kukiełki”, zwane także kleponkami lub babkami, przeznaczone głównie dla dzieci.
Na terenie Borów Tucholskich, zgodnie z przekazami miejscowych gospodyń, ciasto chlebowe uszlachetniane było śmietaną, miało kształt kwadratów, na które układano dodatki. Początkowo mace były raczej słodkie- z owocami (śliwkami lub wiśniami), potem zaczęto wypiekać je także na słono – ze skwarkami wieprzowymi lub grzybami.
Nazwa ,,mace” zapożyczona została z języka żydowskiego, pochodzi od kształtu placków (mac) wypiekanych przez Żydów licznie zamieszkujących Tucholę przed Il wojną światową. Przepis na mace znany jest od XIX wieku i przekazywany jest z pokolenia na pokolenie wśród borowiackich gospodyń.
Przepis na mace borowiackie
Składniki:
Składniki:
2 kg mąki,
1 I mleka,
kostka tłuszczu,
10 łyżek cukru,
10 dag drożdży,
szczypta soli.
Wykonanie:
Przygotować rozczyn ze szklanki mleka, łyżki cukru i drożdży. Zagotować mleko z resztą cukru i tłuszczem, połączyć z rozczynem, częścią mąki i solą. Stopniowo dodawać resztę mąki. Ciasto dobrze wyrobić i rozłożyć na blaszce wysmarowanej tłuszczem. Ciasto podzielić na kwadraty i nałożyć farsz (np. grzybowy ze skwarkami), posypać serem. Mace piec, aż się zarumienią.
Przygotowano na podstawie folderu „Przysmaki Borów Tucholskich”, autorstwa Lokalnej Grupy Działania „Bory Tucholskie”