Poznaj Bory Tucholskie 🌲

Grzybowniczki

Grzybowniczki

Czyli drożdżowe bułeczki z grzybowym nadzieniem

Grzyby w kuchni borowiackiej obecne są od dawna. Gospodynie, które od kilkudziesięciu lat mieszkają na terenie Borów Tucholskich wspominają, że grzyby wykorzystywane były w kuchni przez cały sezon, a na ważne spotkania rodzinne oraz na kolację wigilijną przyrządzano z nich grzybowniczki.
Grzybowniczki wyróżniają się delikatnym smakiem farszu grzybowego i niepowtarzalnym aromatem leśnych grzybów.

Przepis na grzybowniczki

Składniki:
1kg świeżych grzybów leśnych,
1 płaska łyżeczka soli,
woda,
1 cebula,
2 jajka,
5 dag drożdży,
10 dag, margaryny,
3 łyżki kwaśnej śmietany,
3/4 szklanki ciepłego mleka z wodą,
bułka tarta,
4 szklanki przesianej mąki,
Przyprawy: sól, pieprz, kminek, mak.

Wykonanie:
Grzyby obgotować w słonej wodzie (3-5 min.) i odcedzić na sicie.
Garść suszonych grzybów leśnych zamoczyć w mleku i pozostawić na kilka godzin, następnie je odgotować (ok. 10 min.) i odcedzić na sicie. Grzyby połączyć z przesmażoną cebulką, przemielić, dodać całe jajko i tartą bułkę. Zagnieść ciasto drożdżowe z następujących składników: 4 szklanki przesianej mąki, płaska łyżeczka soli, płaska łyżeczka cukru, 1 całe jajko, 1 żółtko, 5 dag drożdży, 10 dag margaryny, 3 łyżki kwaśnej śmietany, 3/4 szklanki ciepłego mleka z wodą.
Ciasto podzielić na 4 części, uformować każdą część w wałeczek o średnicy ok. 5 cm, kroić na kawałki o szerokości ok. 3 cm. Każdą porcję ciasta napełnić łyżeczką farszu, uformować jak pączek (brzeg posmarować białkiem). Wierzch grzybowniczek także posmarować białkiem, można posypać kminkiem, makiem, lub potartym serem, ułożyć na blaszce posypanej mąką i piec w piekarniku 20 – 25 min.

Przepis Alicji Rutkowskiej z Łosin
Przygotowano na podstawie folderu „Przysmaki Borów Tucholskich”, autorstwa Lokalnej Grupy Działania „Bory Tucholskie”