Święto Matki Boskiej Zielnej w ludowej tradycji

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Zbiór ziół we wdzydzkim skansenie - źródło: http://www.na-kaszuby.pl
W dniu 15 sierpnia w kościele katolickim obchodzone jest święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w Polsce nazywane także świętem Matki Boskiej Zielnej. Wierni, dziękując Matce Boskiej za tegoroczne plony, przynoszą do świątyń owoce ziemi: kwiaty, zboża i zioła. To najważniejsze święto maryjne w Polsce. Od kilku lat jest to też święto państwowe.
Wianki przygotowane przez panie Marię Dobrowolańską i Danutę Baranowską z Borowiackiego Towarzystwa Kultury
Kiedyś wierzono, że bukiet kwiatów poświęcony w kościele nabiera mocy magicznych i leczniczych. Zostawiano go wśród upraw, gdzie miał przynieść szczęście w zbiorach, po czym, po kilku dniach, zabierano go do domu. Poświęcone rośliny miały różnorodne zastosowanie. Bukiety i wianki trzymano przez cały rok, wierzono że chronią od nieszczęścia, choroby, czy pioruna. Wianki czasem wieszano na drzwiach. Bukiety z Zielnej wkładano za święte obrazy. Wyciągnięte z nich zioła lecznicze były szczególnie skuteczne w leczeniu ludzi i zwierząt. Czasem podkładano je też umarłym pod głowę. Wiankami okadzano bydło wypuszczane pierwszy raz na wypas, albo podejrzane o zauroczenie. Spalano je też gdy grzmiało.
Święcone zioła trzymano w miejscu, które było widoczne i dawało pewność, że moc bukietu będzie działać. Dziś jest to symboliczna forma dziękczynna oraz tradycja, przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Zbiór ziół w Muzeum Borów Tucholskich

 

Tekst został udostępniony dzięki uprzejmości Borowiackiego Towarzystwa Kultury w Tucholi

Borowiackie Towarzystwo Kultury to organizacja kulturalna, która powstała w Tucholi i działa nieprzerwanie od 1963r.
Towarzystwo prowadzi działalność związaną z promocją regionu Borów Tucholskich i kultury borowiackiej, edukacją regionalną, a także działalność wydawniczą.
Dzięki zaangażowaniu członków towarzystwa, na przestrzeni lat odbył się szereg wydarzeń kulturalnych, ukazało się wiele publikacji o tematyce regionalnej oraz odbyły się różnorodne zajęcia edukacyjne dla młodzieży.

Zachęcamy do śledzenia działalności BTK na stronie Towarzystwa w portalu Facebook.