Ksiądz Konstantyn Krefft

Wzorowy duszpasterz, męczennik

ks. Konstantyn Krefft - źródło: http://www.bozecialo.tuchola.pl
Urodził się 7 marca 1867 r. w Lubni (pow. Chojnice), jako syn zamożnych rolników Jana i Elżbiety z d. Szczepańskiej. Do szkoły powszechnej chodził w rodzinnej wsi, gimnazjum ukończył w 1888 r. w Chojnicach. Po studiach seminaryjnych w Pelplinie w 1893 r. przyjął święcenia kapłańskie, następnie studiował na wydziale teologicznym uniwersytetu we Fryburgu (Badenia) i uzyskał doktorat w 1895 r.

Po powrocie był wikariuszem kolejno w Grudziądzu, Gdańsku (par. św. Brygidy) i Bytowie. W 1901 r. został kuratusem w kaplicy rybackiej p. w. Matki Boskiej Wniebowziętej w Sopocie. Z jego Inicjatywy w następnym roku powstał tymczasowy kościół parafialny Stella Maris (Gwiazda Morza). W 1904 r. został proboszczem w Zblewie k. Starogardu i tam doprowadził do utworzenia nowej parafii i budowy kościoła w Piecach (1923 r.).

W 1927 r. biskup S. Okoniewski mianował ks. Kreffta proboszczem w Subkowach (pow. Tczew), w 1931 r. zaś w Tucholi. Tu znów przystąpił do budowy trzeciego w swym życiu kościoła p. w. Bożego Ciała, który ukończony został w 1939 r. Mieszkańcy Tucholi dumni są z ks. Konstantyna Kreffta. W zbiorowej pamięci utrwalił się jako budowniczy kościoła, lecz na tym nie kończą się jego dzieła.

Działalność społeczna

Ks. Konstantyn Krefft był wzorowym duszpasterzem, lecz także działaczem narodowym, inwigilowanym z tego powodu przez pruską policję. O sprawach narodowych odważnie przemawiał z ambony. W 1905 r. w Zblewie założył bank ludowy i został jego prezesem. Po l wojnie świat, był członkiem Powiatowej Rady Ludowej w Starogardzie Gd.

Patriotycznej postawy tucholskiego proboszcza nie zapomnieli hitlerowcy; został aresztowany 28 października 1939 r. i uwięziony najpierw w Sępólnie, potem w obozie koncentracyjnym w Stutthofle. Tam zmarł 11 czerwca 1940 r. z wyczerpania i niedożywienia.

Pochowany został w Gdańsku na Zaspie, a w 1946 r. szczątki ekshumowano i złożono na cmentarzu parafialnym w Tucholi. Od 1994 r. trwa proces beatyfikacyjny ks. Konstantyna Kreffta. Jego imię nosi także ulica przy kościele w Tucholi.

Opracowano na podstawie książki „Wybitni, niepospolici, zasłużeni” M. Ollick, wyd. MBP w Tucholi